Na początku był robot Magma


magma

magmafot_mAnalog mobilnego robota marsjańskiego Magma powstał w 2010 roku w wyniku współpracy trzech instytucji: Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenia Mars Society Polska. Pracowała nad nim drużyna w składzie: Wojciech Głażewski, Sebastian Meszyński, Piotr Ciura, Emil Błoński, Marcin Dąbrowski, Kamil Wyrąbkiewicz, Rafał Zieliński, Bartosz Solnik, Mateusz Józefowicz oraz Szymon Zimnoch.

Pojazd zbudowano w tradycyjnym układzie czterokołowym. Zastosowano silniki prądu stałego – dzięki czemu uproszczono układ sterujący i uzyskano bardzo dobrą manewrowość. Koła nie miały możliwości mechanicznego skrętu, dlatego łazik zmieniał kierunek jazdy analogicznie jak czołg – dzięki parom kół obracającym się w przeciwne strony. Łazik Magma wyposażono w peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym oraz w manipulator o pięciu stopniach swobody z chwytakiem. Łączność z robotem odbywała się za pomocą sieci Wi-Fi z antenami pozwalającymi uzyskać zasięg do 3 km.

Studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej uczestniczyli w konkursie University Rover Challenge, zdobywając w tych prestiżowych zawodach trzecie miejsce, tuż za Amerykanami oraz drużyną z Kanady.

magmaF

 

laziki_ewolucja