Next – następna generacja


next

Analog mobilnego robota marsjańskiego #next w 2015 roku zbudowali studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski i Michał Ostaszewski.

DSC08911_owal

Nexta zaprojektowano jako konstrukcję mobilną, sześciokołową. Każde koło sterowane było niezależnie. Robota wyposażono w manipulator o 5 stopniach swobody oraz chwytak z trzypunktowym chwytem i nieskończonym kątem obrotu. Sterowanie łazikiem odbywało się za pomocą komputera osobistego klasy PC poprzez radiomodem, ale możliwe też było przy pomocy telefonu z systemem Android. Jako komputer pokładowy wykorzystano BeagleBoneBlack pracujący pod kontrolą systemu DEBIAN7. Obraz z 5 kamer robota przesyłany był przez system używający częstotliwości 900MHz i 2.4 GHz. Informacje o położeniu robota zapewniał system GPS, zintegrowana jednostka pomiarowa mierząca przechyły, pochyły i obroty w układzie lokalnym oraz seria enkoderów (jednostka, która wylicza obroty wału) na napędach i układ samokontroli termiczno-napięciowej.

next

Analog łazika marsjańskiego #next zbudowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej na zawodach University Rover Challenge w USA w 2015 r. uplasował się na czwartym miejscu (344 punkty na 500), zaś na European Rover Challenge wywalczył miejsce drugie.

Pracę nad analogiem łazika marsjańskiego RED wsparł: PKO Bank Polski, igus, FESTO, Promostal oraz Prezydent Białegostoku
laziki_ewolucja